Diagnostyka SA w Polsce

SPECJALIŚCI CHORÓB SKÓRY U PSÓW

Nie tak odległe wydają się być czasy kiedy drapanie się psa oznaczało właściwie tylko jedno – pchły, a krótka terapia insektobójcza rozwiązywała problem świądu u czworonoga. Niestety, dziś spektrum psich chorób i dolegliwości skórnych jest ogromne. Biorąc to pod uwagę oraz fakt, że zwykły wyuczony weterynarz jest lekarzem raczej ogólnym niż specjalistą, diagnozowanie i leczenie wielu chorób jest trudne, wykracza bowiem poza wiedzę ogólną i standardowe metody diagnostyczne. Do tego dochodzą przypadki chorób sprzężonych z rasą oraz takich, których objawy są mało wyraziste i mogą wskazywać na szereg różnych schorzeń.

Często jednym z pierwszych objawów chorób skóry jest świąd objawiający się u psa drapaniem i gryzieniem. Do tego dochodzą różne zmiany na skórze, a także czasem w zachowaniu psa (tkliwość, nadpobudliwość). Leczenie dermatologiczne nie może dotyczyć jedynie zlikwidowania objawów, lecz przede wszystkim przyczyn choroby. Niejednokrotnie potrzebna jest fachowa wiedza oraz pogłębiona diagnostyka. Pomocne jest również doświadczenie lekarza weterynarii w leczeniu podobnych przypadków. Dobrze kiedy weterynarz orientuje się w schorzeniach danej rasy, choć raczej jest to wiedza wykraczająca poza podręczniki weterynaryjne.

Z doświadczeń hodowców i miłośników akit wiemy o kilku lekarzach weterynarii, którzy specjalizują się w chorobach skóry u psów. Znają oni rasę akita oraz problematykę różnych atopii, alergii, dermatoz, chorób autoimmunologicznych. Są na bieżąco z najnowszymi metodami diagnozowania i leczenia. A co najważniejsze znają Sebaceous adenitis, potrafią rozpoznać objawy i postawić fachową diagnozę, a także odpowiednio prowadzić czworonożnego pacjenta, aby zapewnić mu komfort życia i w razie potrzeby leczenie chorób oportunistycznych.

Polecani lekarze weterynarii

• Warszawa - lek.wet. Joanna Karaś-Tęcza
https://www.facebook.com/Dermawet/

• Wrocław - dr hab. Jarosław Popiel
http://www.wet.up.wroc.pl/index.php/katedra-chorob-wewnetrznych-z-klinika-koni-psow-i-kotow/421

• Toruń - dr n.wet. Mirosław Krawczyk
http://www.mk-wet.pl/

• Lublin – dr n.wet. Dorota Pomorska-Handwerker
 
• Kraków – lek wet. Michał Szeląg
 

Kontakt do nas

Jeśli potrzebujesz skontaktować się z nami, możesz wysłać nam wiadomość za pośrednictwem naszego Facebook'a
Posiadamy również maila: akita.sa.vkh@protonmail.com

Za naszym pośrednictwem możesz się również skontaktować z właścicielami psów, którzy zamieścili na tej stronie historie swoich psów chorych na SA i VKH. Jeśli chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami również prosimy o napisanie do nas wiadomości.